Tahsin Ocaklı

Tahsin Ocaklı, Karadeniz’in incisi Rize’nin Ardeşen ilçesinde 1959 yılında dünyaya geldi. Hayatının ilk dönemlerini Ardeşen’de geçiren Ocaklı, eğitim yolculuğuna orada başladı ve ilkokul ile ortaokul yıllarını tamamladı. Lise öğrenimi için İstanbul’un tarihi semtlerinden Kadıköy’de yer alan Kadıköy Ticaret Lisesi’nde eğitimine devam etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İstanbul’un kalbinde altyapı ve üstyapı projelerine imza atarak yönetici pozisyonlarında görev aldı.

Hayatının renkli yönlerini ortaya koyan Ocaklı, amatör olarak müzikle de ilgilenerek Karadeniz müziğine ve kültürüne değerli eserler kazandırdı. Dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı, bu sayede yaşamının her anına anlam kattı.

Doğu Karadeniz’in çay tarımı ve doğal varlıklarının korunması, sürdürülebilir değerlendirilmesi, yerel yönetimlerin ekonomik gelişmesi, yerel kalkınma ve yerel mimari konularında önemli çalışmalara imza attı.

Yıllarca Cumhuriyet Halk Partisi’nin çatısı altında siyaset dünyasında var olan Ocaklı, partinin pek çok kademesinde yönetici ve adaylık süreçlerinde yer alarak deneyimlerini pekiştirdi. Nihayet, 2023 yılında Cumhuriyet Halk Partisi listesinden Millet İttifakı Rize Milletvekili adayı olarak gösterilerek, halkın hizmetine aday oldu.